E-strony – strony internetowe

Co to jest domena internetowa?

Maj 8, 2014, autor: olsza

startDomena internetowa, inaczej adres internetowy, to unikalna nazwa, identyfikująca konkretną usługę w globalnej sieci Internet. Pod domenami dostępne sa w zdecydowanej większości przypadków strony www, lecz nie musi to byc regułą.

Domena bowiem wskazuje na konkretny komputer w sieci, który świadczy jakieś usługi. Przykładowo zajmuje się prezentowaniem serwisu www, bądź serwera gry czy czatu. Identyfikacja komputerów w sieciach polega na przypisaniu jednego lub więcej adresów IP (przykładowo 127.0.0.1), na który wskazuje domena. Używanie ciągu cyfr zamiast słownego odpowiednika byłoby mało komfortowe, stąd idea domen internetowych.

Wszyscy znają co niemiara domen: google.pl, wikipedia.org czy np apisoft.pl. Część z nich ma możliwość być poprzedzona prefiksem www, dzięki czemu wiemy, że najprawdopodobniej kieruje ona na witrynę internetową, nie na inną usługę.

Od niedawna znana jest działalność osób, które zajmują się skupowaniem domen i ich odsprzedażą. W bardzo wielu sytuacjach taki biznes jest bardzo opłacalny, gdyż niektóre domeny mogą być wartościowe – na przykład. apple.com czy wspomniane google.pl. Spółki jednak utrzymują swoje domeny, gdyż są one swoistym szyldem, marką i reklamą. Raczej nikt nie pragnie pozbyć się własnej tożsamości w globalnej sieci Internet.

Strony internetowe – ciekawostki
Pierwsza strona internetowa, która powstała na świecie zbudowana była o elementy HTML. Zaistniała ona 6 Sierpnia 1992r i została założona przez brytyjskiego naukowca Tim Berners-Lee. Obecnie istnieje pod tym samym adresem co na początku i można przejrzeć i porównać dzisiejsze strony internetowe z tą, pierwszą.