E-strony – strony internetowe

Serwer w kraju czy poza nim?

Listopad 28, 2013, autor: olsza

Fizyczne położenie serwerów hostingowych może posiadać wpływ na naszą stronę, bloga czy forum. Zgodnie z obowiązującą fizyką, im większa jest odległość, tym więcej czasu potrzeba na pokonanie tej drogi. Zasada ta też dotyczy przewodów, którymi komputery podłączone są do internetu.

Jeżeli zatem nasza strona będzie umiejscowiona na serwerach znajdujących się na innym kontynencie niż odwiedzający, może to negatywnie wpłynąć na czas ładowania strony. A powiązane jest to w tym momencie z tym, iż informacje muszą pokonać długą drogę, zanim zostaną dostarczone do odbiorcy.

Najlepszym rozstrzygnięciem jest lokalizacja strony w tym samym kraju, dla których przeznaczona jest witryna. O ile mamy przede wszystkim polskich kontrahentów, warto wykupić konto hostingowe w tymże kraju. Można w pewnych przypadkach zaryzykować i skorzystać z usług okolicznych państw, które mogą mieć bardziej piękną ofertę, pomimo tego, iż są odrobinę oddalone (nie powinno to być widoczne dla zwyczajnego użytkownika).

Sytuacja komplikuje się, jeśli posiadamy bogatą propozycję, dla nabywców z całego świata, lub co najmniej kilku oddalonych od siebie państw. Warto wówczas przygotować wielojęzyczną stronę, z różnymi końcówkami domen, a strony ulokować adekwatnie blisko odwiedzających. Wtedy jakość usług pozostanie na stałym poziomie dla wszystkich.

Strony internetowe – ciekawostki
Pierwsza strona internetowa, która powstała na świecie zbudowana była o elementy HTML. Zaistniała ona 6 Sierpnia 1992r i została założona przez brytyjskiego naukowca Tim Berners-Lee. Obecnie istnieje pod tym samym adresem co na początku i można przejrzeć i porównać dzisiejsze strony internetowe z tą, pierwszą.