E-strony – strony internetowe

Zasadnicze parametry kont hostingowych

Październik 31, 2013, autor: olsza

Posiadając konto hostingowe warto rozumieć jego specyfikację, tzn. wiedzieć który parametr co oznacza i za co odpowiada w praktyce. Można wyróżnić wiele cech kont hostingowych. Są to między innymi: wielkość powierzchni dyskowej, transfer, ilość baz danych, ilość kont email, ilość kont ftp. Wyżej wymienione szczegóły to zasadnicze parametry, które będą dotyczyły większości kont. Bezpłatne rozwiązania wiążą się w większości wypadków z ograniczeniami. Te płatne dają wielokrotnie użytkownikowi wolną rękę – tzn. przyznają np. nielimitowany transfer.

Przejdźmy do omówienia parametrów. Wielkość powierzchni dyskowej to ilość miejsca, jaką posiadamy na umieszczenie strony, załączniki przesyłane za pomocą skrzynki pocztowej itd. Zdarza się, że powierzchnia dyskowa traktowana jest jako jedność i można ją rozdysponować dowolnie w gronie usługi www/email. Czasami jednak każda z usług ma sztywno przydzielone miejsce. W wypadku prowadzenia małego blogu czy serwisu 1GB będzie w zupełności wystarczające na bardzo długi czas, ażeby rozwijać witrynę, zapisywać wizyty użytkowników , a oprócz tego używać skrzynki pocztowej. Rozmiary powyżej 10GB są w dużej liczbie przypadków niewykorzystywane, gdyż strony www nie zajmują tyle miejsca, a dosłownie powinny być niezbyt duże (dzięki czemu szybko się wczytują).

Kolejną cechą konta hostingowego to transfer. Transfer oznacza ograniczenie (bądź jego brak) w ilości przesłanych treści z naszego konta. Posiadając obrazek o rozmiarze 1MB oraz transferze 100MB, konsumenci naszej strony będą mogli go otworzyć jedynie 100 razy, po czym transfer zostanie zużyty (co w wielu sytuacjach kończy się zablokowaniem serwisu do przyszłego rozliczenia transferu). Ten parametr jest relatywnie ważny, na przykład. w wypadku stron z dużą ilością obrazów w wysokiej rozdzielczości. Rozliczenia transferu spotykane są w formie miesięcznej jak również rocznej. W wypadku rozliczenia miesięcznego, łatwiej jest kontrolować i przewidywać zużycie transferu.

Ostatnim elementem konta hostingowego jest ilość baz danych, skrzynek pocztowych oraz dodatkowo kont ftp. Baza danych to miejsce, w którym przetrzymywane są informacji stron. Jedna baza dla jednego serwisu jest całkiem wystarczająca, można użyć pewnej sztuczki, dzięki której w jednej bazie, mogą znajdować się treści z wielu stron. Konto FTP to konto, dzięki któremu możemy wysyłać pliki na nasze konto hostingowe. W wypadku samodzielnego rozwijania serwisu, jedno konto jest wystarczające. Skrzynki pocztowe – zupełnie inaczej e-mail każdy powinien znać. Jedno konto dla jednego użytkownika jest także wystarczające.

Po omówieniu najważniejszych elementów konta hostingowego, musisz rozumieć ich specyfikację w spisie produktów/usług spółek. Dobierz te parametry tak, żeby były wystarczające (najlepiej z zapasem), lecz nie zostały używane (za co będziemy co więcej płacić).

Strony internetowe – ciekawostki
Pierwsza strona internetowa, która powstała na świecie zbudowana była o elementy HTML. Zaistniała ona 6 Sierpnia 1992r i została założona przez brytyjskiego naukowca Tim Berners-Lee. Obecnie istnieje pod tym samym adresem co na początku i można przejrzeć i porównać dzisiejsze strony internetowe z tą, pierwszą.