E-strony – strony internetowe

Statyczna strona czy system CMS

Wrzesień 26, 2013, autor: olsza

Na dzień dzisiejszy istnieją dwa sposoby budowy i rozwijania stron internetowych WWW. Ta sytuacja najprawdopodobniej nie zmieni się na przestrzeni wielu lat, gdyż rozwiązania istniejące aktualnie są w zupełności wystarczające.

Pierwszym sposobem na stworzenie strony jest jej statyczna wersja. Wymaga ona co najmniej podstawowej znajomości języka HTML oraz dodatkowo CSS. Dodatkowym wyróżnikiem, który uczyni stronę bardziej dynamiczną jest umiejętności korzystania z JavaScriptu (przykładowo w postaci jQuery – czyli biblioteki ułatwiającej tworzenie najróżniejszych efektów do absolutnego minimum). Statyczne serwisy www mogą sprawdzić się w przypadku małych wizytówek zawierającej wyłącznie zasadnicze dane o korporacji takie jak zakres działalności czy dane kontaktowe. Można je też zastosować przy serwisach, które przenigdy albo bardzo rzado dodają bądź uaktualniają dane. Taką stronę można wykonać raz i nie przejmować się aktualizowaniem. Zaletą takiego rozwiązania jest to, iż mamy pełną kontrolę nad witryną. Z racji tego, że jest tworzona całkiem od samych podstaw, możemy wszelkie detale umieścić w dowolnym miejscu. Brak jakiegokolwiek panelu administrowania treścią niweluje też ryzyko włamania na stronę. Niestety istnieje również ogromna wada tego rozwiązania. Ten sposób rozwijania strony nie zda rezultatu przy dużych stronach bądź regularnych aktualizacjach witryny. Zmiany takie będą zajmowały ogromną ilość czasu, która będzie niewspółmierna do porządanych efektów.

Drugim, całkowicie odmiennym założeniem przy rozwijaniu stron jest zastosowanie sytemów CMS (z ang. Content Management System). W tym przypadku musimy wyselekcjonować jedynie system, którego będziemy używać. Współcześnie na rynku są ich dziesiątki. Istnieją bez wątpienia rozwiązania płatne i zupełnie bezpłatne. Jedne poświęcone są dla blogów internetowych, inne do prowadzenia złożonych serwisów. Skrypty te posiadają instalator, który pozwoli wstępnie skonfigurować naszą stronę. Dzięki panelowi administracyjnemu, możliwe jest rozwijanie strony przez ludzi równocześnie. Zmiana wyglądu strony to kwestia kilku minut. Dodanie nowego artykułu zajmuje 5-10 sekund zakładając, iż posiadamy napisany treść. Negatywną włąściwością tego rozwiązania jest to, iż w pewnych przypadkach nie posiadamy pełnej kontroli nad wyglądem strony. Można bowiem zmodyfikować ułożenie większości elementów, lecz w wypadku bardzo niełatwych przekształceń nie obędzie się bez zmiany skryptu źródłowego szablonu www czy samego silnika co wymaga znajomości programu HTML, CSS, JavaScript czy PHP.

Przed rozpoczęciem budowy strony trzeba więc wyselekcjonować jedną z dróg jej tworzenia. Omówione powyżej porównanie powinno rozwiać wszystkie uwagi dotyczące decyzji. Warto poświęcić wiele chwil na prawidłowy wybór, gdyż w późniejszym czasie będzie to wynagrodzone przyjemnością rozwijania strony.

Strony internetowe – ciekawostki
Pierwsza strona internetowa, która powstała na świecie zbudowana była o elementy HTML. Zaistniała ona 6 Sierpnia 1992r i została założona przez brytyjskiego naukowca Tim Berners-Lee. Obecnie istnieje pod tym samym adresem co na początku i można przejrzeć i porównać dzisiejsze strony internetowe z tą, pierwszą.