E-strony – strony internetowe

Tworzenie stron internetowych – zbiór pojęć

Kwiecień 3, 2014, autor: olsza

startWszyscy ludzie mówią aktualnie o produkowaniu stron internetowych WWW. Wizytówki, blogi, strony firmowe, sklepy internetowe. Internet jest wszędzie. Co natomiast gdy potrzebujemy założyć własną witrynę, lecz nie znamy nawet priorytetowych pojęć wykorzystywanych w tej dziedzinie? Z poradą przychodzi poniższa lista pojęć, które będą potrzebne na początku, do zrozumienia idei strony www.

Strona internetowa – podstawowe pojęcie, oznaczające zbiór dokumentów połączonych między sobą odnośnikami, zawierający tekst, grafikę czy różnorodne animacje, przygotowany przy użyciu na przykład. języka HTML.

Link – aktywny fragment strony (na przykład. fragment tekstu albo obrazek) po kliknięciu którego, przeglądarka przenosi nas do innej części strony, bądź zupełnie nowego serwisu. Dzięki odnośnikom, możemy nawigować (tzw. surfować) po serwisach internetowych.

HTML – język znaczników (nie mylić z językiem kodowania programowego), który przetwarzają przeglądarki internetowe na strony, które widzimy. Język ten jest szeroko przeznaczony przy kreowaniu witryn www.

Domena – jest to adres internetowy, wskazujący na komputer, na którym może istnieć przykładowo. nasza strona www, bądź inna usługa. Praktycznie wpisanie domeny (czyli adresu internetowego) w przeglądarce, przeniesie nas na stronę internetową WWW danej organizacji czy mężczyźni i kobiety.

Sklep ecommerce – specyficzna strona internetowa, na której możemy dokonywac kupna bądź sprzedaży fizycznych przedmiotów – ubrań, butów czy chociażby sprzętu elektronicznego.

System zarządzania CMS – zbiór programów, przygotowany do łatwego tworzenia strony internetowej. Działalność końcowego użytkownika polega w wielu przypadkach na wybraniu wyglądu strony (szablonu strony) i wprowadzeniu odpowiednich treści. Całą resztę przygotuje za nas system zarządzania zawartością.

Strony internetowe – ciekawostki
Pierwsza strona internetowa, która powstała na świecie zbudowana była o elementy HTML. Zaistniała ona 6 Sierpnia 1992r i została założona przez brytyjskiego naukowca Tim Berners-Lee. Obecnie istnieje pod tym samym adresem co na początku i można przejrzeć i porównać dzisiejsze strony internetowe z tą, pierwszą.